برنامه درسی خوب چه فوایدی دارد؟

فواید برنامه ریزی خوب درسی چیست؟ اگر بتوانید در زندگی تحصیلی خود از یک برنامه ریزی خوب و مناسب تبعیت کنید.و امور تحصیلی و روزمره ی خود را در قالب برنامه ای از پیش تعیین شده تعریف نمایید. نه تنها موفقیت تحصیلی شما تضمین می شود. بلکه به مرتبه ای میرسید که می توانید سایر ابعاد شخصی و اجتماعی خود را مدیریت کنید. این برنامه ریزی و منظم بودن زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده و ضریب آرامش و پیشرفت شما را در سایر عرصه ها ارتقا می بخشد. در این مقاله میخواهیم اثرات و نتایج سودمند یک برنامه ی مناسب را بیان کنیم که عبارت اند از:

برنامه درسی- برنامه ریزی

۱– برنامه ریزی روشی مناسب برای پاسخ به نیازهای شما:

امروزه نیاز اصلی دانش آموزان موفقیت درسی است. بنابراین برنامه ریزی به ما کمک میکند تا بهتر و سریع تر به اهدافمان در مدرسه و کنکور برسیم. اما فردا ممکن است نیاز دیگری داشته باشیم و اهداف دیگری را دنبال کنیم. ما میتوانیم با اصولی که در این زمینه یاد می گیریم راه های رسیدن به هر هدف و روش های تأمین هر نیازی را شناسایی نموده و سرانجام با بهره گیری از یک برنامه ی مناسب به نتیجه برسیم.

۲– برنامه ریزی موجب افزایش تمرکز می شود:

برنامه درسی - برنامه ریزی درسی مناسب-تمرکز

بسیاری از ما گلایه میکنیم که تمرکز نداریم، یک درس را چندین بار می خوانیم، ولی نمی توانیم نتیجه بگیریم. یکی از مهمترین راههای افزایش تمرکز، برنامه ریزی است. برنامه ریزی به ما کمک میکند تا افکارمان را منظم کنیم. آنها را اولویت بندی نموده و نحوه ی رسیدن به آن اهداف و مقدار زمانی که قرار است به آن اختصاص دهیم را مشخص نماییم. بنابراین وقتی شما برنامه ریزی می کنید یعنی ذهن شلوغ خود را مرتب می کنید. به این ترتیب گام بسیار مهمی  در مسیر موفقیت تحصیلی خود برمیدارید.

۳- برنامه ریزی باعث کاهش اضطراب و فشار روانی می شود:

اگر با برنامه پیش برویم دیگر دلیلی ندارد که نگران و مضطرب باشیم. فرد مضطرب معمولا قابلیت استفاده از توانایی ها و آموخته های خود را از دست می دهد. حالتی در او ایجاد می شود که تعادل فیزیکی و روانی او متزلزل میشود و نمی تواند روی موضوع خاصی مثل امتحان متمرکز شود. در نتیجه ترس و اضطراب او از نتیجه ی امتحان و عواقب آن افزایش می یابد . گاهی اضطراب، به صورت عرق کردن، تپش قلب و افت فشار و حالت تهوع و … خود را نشان می دهد.

۴- برنامه ریزی مناسب باعث تقویت اراده و قدرت تصمیم گیری می شود:

برنامه ریزی حاصل تلاش و مقاومت و ثمره ی فعل خواستن است. اگر از اراده ی قوی برخوردار نباشیم و نتوانیم در برابر عوامل تهدید کننده و درخواست های وسوسه انگیز مقاومت کنیم. یقینا نمی توانیم موفق باشیم. بنابراین در راه برنامه ریزی کم کم یاد میگیریم که برای رسیدن به اهداف زندگی، باید صبور باشیم. در برابر سختی ها مقاومت کنیم و تمرین کنیم که  برای به دست آوردن هر چیزی باید اراده نموده و قدرت تصمیم گیری داشته باشیم.

۵-برنامه ریزی موجب خوش بینی به آینده و امیدواری است:

آینده

بدون تردید ایمان به پیروزی و رسیدن به هدف، انگیزه ای بسیار قوی برای قدم نهادن در مسیر موفقیت است.فردی را تصور کنید که روی تکه چوبی در پهنه ی اقیانوس رها شده و با مرگ دست و پنجه ی نرم می کند. اگر امید خود را از دست دهد ، قبل از آنکه گرسنگی او را از پای درآورد، مرده است. برعکس کسی که روح بلندی دارد، به آینده  امیدوار است. به توانایی های خود ایمان دارد، آینده را از آن خود می داند. فاصله ی خود را با پیروزی قابل پیمودن ارزیابی می کند، توکل می کند، حرکت می کند و با سختی های راه مبارزه می کند. خداوند نیز به این گونه افراد وعده ی کمک و پیروزی داده است.

۶– برنامه ریزی مناسب ، موجب خود نظم بخشی می شود:

برنامه ریزی درسی- آینده

یکی از ویژگی های انسان های موفق نظم در امور است. انسان منظم یعنی انسانی که برنامه دارد. بنابراین برای انجام هر کاری زمان و مکان خاصی را درنظر دارد. نظم و انضباط از مهم ترین نتایج برنامه ریزی است.

 ۷- برنامه ریزی مناسب، خود ارزیابی را ساده تر می کند:

خود ارزیابی یعنی کمی ایستادن و بررسی کردن کاری که انجام داده ایم. این مهارت به ما کمک می کند تا به موقع به نقاط ضعف و قوت فعالیتی که انجام داده ایم پی ببریم. میزان پیشرفت کارمان را براورد کنیم. در نهایت اگر لازم باشد برای افزایش بازدهی کار و کاهش مشکلات، تغییراتی در برنامه اعمال نماییم. کسانی که اهل برنامه ریزی نیستند فرصتی برای بازبینی مسیر ندارند. بعضا شکست ها و مشکلات خود را به منابع بیرونی (دیگران) نسبت می دهند. می گویند فلان معلم بد درس می دهد. این چه مدرسه ای است که حساب و کتاب ندارد، تقصیر خانواده ام است . اگر مرا به فلان مدرسه می فرستادند چنین و چنان می شد. یا خدا دوستم را لعنت کند که نمی گذارد درس بخوانم.

*در پایان روز قبل از خوابیدن به کارهایی که در طول روز انجام داده اید فکر کنید. سعی کنید با شناسایی نقاط ضعف و قوت خود، برای فردا بهتر باشید.

۸– برنامه ریزی، مدیریت زمان را در پی دارد:

مدریت زمان

وقت و زمان در زندگی محدود و برگشت ناپذیر است. لذا ما برای استفاده ی درست از زمان ناگزیر به برنامه ریزی مناسب هستیم. چرا که اگر برای اوقات روزانه ی خود برنامه نداشته باشیم به طور غیرمستقیم پذیرفته ایم که «هر چه پیش آید خوش آید.». بنابراین نداشتن برنامه و اتلاف وقت ارمغان این بی توجهی است. برنامه ریزی به ما کمک می کند که ما از وقت خود بهتر استفاده کنیم. و کارها در کنترل ما باشند، نه اینکه هر چه پیش آید خوش آید. با برنامه ریزی زمان را ذخیره می کنید .میتوانید کارهای خود را با توجه به اولویت بندی انجام دهید. بعضی ها فکر می کنند اگر بخواهند برنامه ریزی کنند زمان را از دست می دهند و کارهایشان انجام نمی شود. در حالی که دانشمندان معتقدند ۸ دقیقه صرف زمان برای برنامه ریزی روزانه می تواند یک ساعت زمان را برای شما ذخیره نماید.

در پایان:

فواید برنامه ریزی

یک هدف بدون برنامه ریزی فقط یک آرزوست . اگر ندانید که به کدام سمت حرکت می کنید به مقصدی که میخواهید نمیرسید. برنامه ریزی باعث می شود که آینده را به زمان حال بیاورید و در آن تغییر ایجاد کنید. وقتی در آماده شدن (برنامه ریزی) شکست می خورید ، در واقع شما دارید برای شکست آماده می شوید.

arshia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *