عوامل شکست در اجرای برنامه ریزی

عوامل شکست در اجرای برنامه ریزی و عدم موفقیت در ادامه دادن یک برنامه.همیشه یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان است. دانش آموزان یا بی برنامه هستند و یا اینکه برنامه را شروع می کنند ولی بعد از مدت کوتاهی آن را رها می کنند و نمی توانند ادامه دهند. برای همین باید عواملی که موجب بروز این مشکل می شوند را شناسایی کرد تا بتوانیم از افت و توقف برنامه جلوگیری کنیم.

در این مقاله میخواهیم به بررسی عوامل تهدید کننده ی برنامه ریزی بپردازیم. تا بفهمیم چرا برخی اوقات حتی با وجود داشتن برنامه به آن عمل نمی کنیم.

عوامل شکست در اجرای برنامه

۱- عدم تطابق برنامه با توانایی هایمان:

یعنی اهداف برنامه منطبق بر توانایی ها و امکانات شخص نیست. این نکته بسیار مهم است که اهداف برنامه و مدت زمانی که برای رسیدن به آن پیشبینی کردیم ،طوری باشد که از عهده ی آن برآییم . وگرنه احساس ناتوانی و به تبع آن یاس و ناامیدی و نهایتا احساس شکست در ما ایجاد خواهد شد.

۲- عدم رعایت اصول و قواعد برنامه ریزی:

باید بدانیم که صرف خواستن برنامه و برنامه داشتن موفقیت برنامه را تضمین نخواهد کرد. آنچه باعث موفقیت برنامه می شود ، اراده ی برنامه ریز و رعایت نکات فنی در چینش برنامه است . به عبارت دیگر مهارت برنامه ریزی است.

چنانچه دانش آموزی اصول و روش های برنامه ریزی را رعایت نکند طبیعی است که با مشکل مواجه خواهد شد. به طور مثال اینکه من حتما باید این درس را تمام کنم.درحالی که زمان پیش بینی شده برای انجام آن درست درنظر گرفته نشده باشد. این امر باعث می شود که کیفیت فدای کمیت شود. با قرار ندادن استراحت در بین مطالعه ی دروس و یا عدم ارزیابی و اصلاح برنامه نکاتی هستند که رعایت نکردن آن ها موجب شکست برنامه می شود.

۳- عدم پشتکار:

برنامه ریزی به خصوص در مراحل اولیه نیازمند اراده ی قوی ، پشت کار ، جدیت و سماجت در پیگیری می باشد.

ما می بایست به درک این واقعیت برسیم که برای رسیدن به موفقیت باید زحمت بکشیم و از برخی لذت ها صرف نظر کنیم. درک این واقعیت بسیار مهم است که هیچ بزرگی بدون مشقت به درجات علمی نرسیده. اگر می بینید امروز یک پزشک حاذق یا یک مهندس از جایگاه مناسب اجتماعی ، شخصیتی و اقتصادی برخوردار است. نتیجه ی تحمل سختی هایی بوده که در دوران تحصیل کشیده است. خلاصه این که ضعف در اراده و عدم پشتکار و جدیت می تواند برنامه ریزی را در خطر توقف قرار دهد.

پشتکار

۴- انعطاف پذیری:

فرصت تغییر در برنامه را به خود بدهید و خشک رفتار نکنید. بعضی خود را گرفتار زندان برنامه ریزی می کنند و کلیشه ای برخورد می کنند. درست است که رعایت نظم و برنامه ریزی و زمان بندی امور موجب موفقیت برنامه است. اما اگر زندانی زمان و برنامه در بلند مدت شویم اجرای آن برنامه لذتی برای ما نخواهد داشت.و از عوامل شکست در اجرای برنامه است.

باید با برنامه زندگی کنیم . آن را کم و زیاد کنیم یا در صورت لزوم اصلاح کنیم . برنامه باید با عادات و خصوصیت های روانی ما ارتباط داشته باشد تا از خطر توقف مصون بماند.

عوامل شکست در اجرای برنامه

۵- احساس عدم نیاز به برنامه:

بعضی ها فکر می کنند وقتی که می توانند خوب بخوانند و نمره ی خوبی بگیرند دیگر نیازی به داشتن برنامه نیست. درحالی که اولا برنامه ریزی مزایایی فراتر از گرفتن نمره ی خوب دارد. به طور مثال برنامه ریزی اضطراب ما را کم می کند. به زندگیمان نظم می دهد و تمرکز را افزاید می دهد. ثانیا اهداف بلند مدت مانند کنکور نیازمند برنامه ریزی است و هرگز نمی توان بدون برنامه ریزی در این رقابت بزرگ پیروز شد. اصولا میادین بزرگ انسان های با اراده و با برنامه را طلب می کند .

۶- تغییر گریزی:

بعضی از افراد غیرفعال و تغییر گریزند. آنها به روزمرگی عادت کرده اند و حاضر نیستند با تغییر شرایط به وضعیت خود سروسامانی بدهند. این عده تحمل مواجهه با واقعیت های وجود خود را ندارند و حاضر نیستند با ضعف ها و کاستی های خود مواجه شوند و برای رفع آنها اقدام کنند. بدیهی است افرادی با این ویژگی فاقد خلاقیت و شجاعت و ریسک پذیری  بوده و به حداقل ها قانع اند و تحمل سختی ها را ندارند.

خلاقیت

۷- ضعف اعتماد به نفس :

یکی دیگر از عوامل شکست در اجرای برنامه، ضعف اعتماد به نفس برنامه ریز است. کسانی که از این نظر با مشکل روبه رو هستند، به نتیجه ی برنامه امیدوار نیستند. دچار شک و تردید هستند. قدرت گفتن نه به درخواست های نابه جا را ندارند، به توانایی های خود ایمان ندارند. معمولا به دیگران وابسته هستند و به همین دلیل مسؤولیت پذیر نمی باشند. بدیهی است کسانی که این خصوصیت ها را دارند فاقد اراده ی کافی برای طی کردن مسیر برنامه بوده و مشکل پیدا می کنند.

موانع متفاوتی می تواند بر برنامه ریزی موفق تاثیر گذار باشد. اگر می خواهید در برنامه ریزی به نتایج دلخواهتان دست یابید، میبایست موانع پیش روی خود را بشناسید و برای غلبه بر آن تلاش کنید.

arshia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *