چگونه از وقتمان بهتر استفاده کنیم؟

۱- استفاده ی بهتر از وقت های مرده:

تاکنون فکر کرده اید که روزانه چه قدر از وقتمان در مسیر سرویس، ایستگاه اتوبوس و در اتاق انتظار پزشک هدر می رود.؟ شما میتوانید با همراه داشتن یادداشت های درسی و یا فلش کارتهای دروس مختلف. (مثل ادبیات، زبان، شعر، لغت، فرمول های ریاضی) از این اوقات مرده بهینه استفاده کنید.

وقت های مرده

۲- تنظیم کردن وقت خواب:

خواب و استراحت به موقع و مناسب تأثیر زیادی بر کارایی شما دارد. بنابراین سعی کنید اولا بین ۶ تا ۷ ساعت در شبانه روز حتما بخوابید. دانشمندان معتقدند این میزان خواب پاسخگوی نیاز فیزیولوژیک شماست. همچنین خواب بیشتر از یک ساعت در نیمروز (بعد از ظهر) را اصلا توصیه نمی کنند. معتقدند خواب بیش از حد در بعدازظهر نه تنها به بازیابی انرژی از دست رفته ی شما کمک چندانی نمی کند بلکه باعث کسلی و سستی بیشتر شما می شود. از سوی دیگر شما باید ساعات انرژیک (فعال) خود را شناسایی کنید و آن ساعات را به انجام امور درسی و فعالیت های اصلی اختصاص دهید. (مثلا صبح اول وقت و یا ساعات پایانی شب)

* بعضی از بچه ها از پرخوابی خود گلایه دارند. پرخوابی می تواند دلایل مختلف داشته باشد از جمله کم خونی، کم کاری غدد تیروئید، افسردگی، بی انگیزگی و رنگ تیره اتاق.
* بعضی دیگر اظهار می دارند که در خواب آرامش کافی ندارند. از این رو نه تنها از خواب لذت نمی برند بلکه پس از بیداری احساس خستگی و کلافگی می کنند. این مشکل می تواند به دلیل کم خونی، نارسایی غدد تیروئید، اضطراب، غذای سنگین قبل از خواب، مصرف بی رویه نمک، استفاده‌ی زیاد از مواد کافئین دار باشد. لذا ضروری است با انجام آزمایش های پزشکی از سلامت خود مطمئن شویم و چنانچه مشکلی داشتیم برای رفع مشکل با مشاور خویش مشورت کنیم.
*اگر می خواهید خواب آرام و لذت بخشی داشته باشید. شام سبک میل کنید. سالاد، شیر کم چرب به همراه عسل را قبل از خواب میل کنید و با آب ولرم دوش بگیرید.
– اگر وقت کم آوردید سعی کنید از وقت های مرده استفاده و از خواب خود کم نکنید.
– شب بهترین زمان برای استراحت و خواب است. لذا عادت کنید روز را به انجام فعالیت های درسی و انجام تکالیف اختصاص دهید و شب را به خوابیدن. بعضی ها شب تا صبح بیدارند و روزها می خوابند این عادت خوب نیست. سعی کنید عادت خود را تغییر دهید.
– کم خوابی باعث کاهش تمرکز می شود و بعضا بیخوابی زیاد موجب بیماری در فرد می شود. در حالی که خواب کافی باعث تمرکز بیشتر و افزایش یادگیری می گردد.
خواب

۳- کنترل اوقات فراغت و تفریح:

تفریح و استراحت بجا و به موقع موجب احیای انرژی روانی و جسمانی شما جهت انجام فعالیت های اصلی می شود. بنابراین اگر تفریح بخواهد زمان زیادی از وقت شما را به خود اختصاص دهد، دیگر کارایی ندارید و باید محدود شود. با این کار وقت جدیدی را برای خود به وجود می آورید.

اوقات فراغت

۴-« نه گفتن » به درخواست های نابجا و غیر مهم:

بسیاری از اوقات قبول کردن درخواست های نابجا و غیرضروری دیگران. بخش قابل توجهی از وقت ما را به خود اختصاص می دهد. اگر قادر باشیم با گفتن «نه» از انجام این امور خودداری کنیم موفق شده‌ایم میزان قابل توجهی از وقت خود را مدیریت کنیم.

نه گفتن

قدرت نه گفتن :مطالعه ی بیشتر https://bit.ly/2RvWAty

۵- به تعویق انداختن کارهای غیر ضروری:

گاهی پاسخگویی به تلفن و یا پیامک یک دوست در زمانی که اختصاص به مطالعه و انجام یک فعالیت درسی است میتواند تمرکز ما را بهم بزند و افکار ما را تحت تأثیر قرار دهد. لذا پیشنهاد می گردد با خود قرار بگذارید. در زمانی که مشغول یک فعالیت درسی هستید تلفن و موبایل را از خود دور کنید. برای دوستانتان توضیح دهید که دلیل پاسخ گویی با تأخیر به تماس یا پیامک آنها بی توجهی و یا بی احترامی به آنان نبوده است.

۶-یادگیری مهارت های مطالعه ی مؤثر:

 مهارتهای مطالعه از قبیل تند خوانی، خلاصه نویسی یادداشت برداری، روش خواندن دروس. حتی تندنویسی و خوشنویسی میتواند در صرفه جویی وقت ما بسیار کارساز باشد. بنابراین سعی کنید این مهارت ها را یاد بگیرید تا اوقات شما بهتر مدیریت شود.

arshia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *